MužiŽeny O nás Filter
Jazyk stránky je

Ceny jsou uvedeny v

Chcete zjistit více o Bohempii a konopí?
Nebo nás chcete kontaktovat?

Šetřit vodou se dá i jinak

8. 8. 2019

 „Světové zásoby pitné vody se rapidně snižují! Do 50 let bude Česká republika bez vody!“

Podobné zprávy se objevují čím dál častěji. Je na nich něco pravdy, nebo se jedná pouze o pokus vyvolat senzaci? Podle všemožných modelů to bohužel úplně planá slova nejsou a již za několik let bychom mohli pocítit omezené zásoby vody i v našich končinách.

 

Co to znamená?

Spotřeba vody neustále roste, nejen té pitné, ale také užitkové. To je prostý fakt. Vodu totiž pro svou práci potřebují téměř všechna odvětví lidské činnosti. Největším spotřebitelem vody je ropný průmysl následovaný textilním.

A o textilním průmyslu ve spojení s vodou bude nyní řeč.

Většina z nás má v šatníku zejména bavlněné oblečení, případně to z umělých vláken. Důvod je logický. Umělá vlákna tvoří až 50 % produkce textilního průmyslu, zatímco bavlna až 40 %. A právě ta je bohužel kamenem úrazu.

Představte si, že na výrobu jednoho jediného bavlněného trika je zapotřebí až 2720 litrů vody.

A nyní si představte, kolik tun trik se každý den ve světě vyrobí. K tomu přičtěte další části oděvu jako mikiny, kalhoty atd. a dostanete se na nepředstavitelné objemy.

 

Co s tím?

Naštěstí existuje jednoduchá a osvědčená alternativa.

Technické konopí.

Nemyslíme tím marihuanu a nic ve spojení s THC, takže se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků. Technické konopí je plně legální a běžná zemědělská plodina využívaná tisíce let i na našem území.

Pěstování technického konopí spotřebuje o polovinu méně vody než bavlna a například o 95 % méně hnojiv a chemických postřiků, čímž dále šetří životní prostředí, a hlavně přímo naše zdraví.

Bohempia Infografika Jak Šetřit Vodou

Vodu jsem sice ušetřil, ale co z toho budu mít já?

Technické konopí je od přírody antimikrobiální, díky čemuž udrží oděvy a obuv z technického konopí vaše tělo a nohy svěží a bez zápachu. Navíc je savé a odvádí tak pot od vaší pokožky a díky termoregulaci vás v létě ochladí a v zimě zahřeje. Třešničkou na dortu je vysoká odolnost, jelikož je technické konopí jedním z nejsilnějších přírodních materiálů.

Kromě toho, že přispějete svou troškou pro lepší budoucnost planety a příštích generací, se vám do rukou dostane vysoce kvalitní zboží důležitých vlastností, které vám vydrží spoustu let.

 

– Prohlédnout si výrobky z konopí –

Pozitivní vliv konopí na globální oteplování

24. 4. 2019

Všude kolem nás dnes roste chuť nastolit nový typ společnosti – společnost udržitelnou a zodpovědnou. Abychom toho jednou opravdu dosáhli, musíme změnit náš životní styl a také způsob výroby a spotřeby. A k tomu nám může výrazně pomoci technické konopí, které je bohužel často zapomenuté ve stínu za marihuanou nebo CBD produkty.

Hemp Leaf

Globální oteplování je zvyšování průměrné teploty na naší planetě a je způsobeno přibývající koncentrací skleníkových plynů ve vzduchu, zejména vyššími emisemi oxidu uhličitého. Oxid uhličitý zachytí teplo v atmosféře a brání jeho uvolnění dál do vesmíru. Toto oteplování způsobuje spoustu potíží včetně prudkých změn počasí, sucha a vzestupu hladiny moří v důsledku tání ledovců.

Co na to konopí?

Rostliny konopí jsou schopné proti tomuto vzrůstu oxidu uhličitého bojovat. Během fotosyntézy konopí odstraňuje oxid uhličitý z atmosféry a vytváří látky, které použije k dalšímu budování struktury rostliny. Na konci tohoto procesu se jako vedlejší produkt uvolňuje kyslík zpátky do atmosféry. Podobný účinek na globální oteplování mají také stromy. U těch je ale problém v tom, že rostou příliš dlouho a vyžadují více prostoru. Naopak konopí roste rychle a není moc náročné na prostor, lze tedy rostliny pěstovat blízko u sebe. Na stejné ploše můžeme zasadit mnohem víc konopí než stromů, a tak zvyšujeme vliv na absorpci oxidu uhličitého. Rostliny konopí mohou navíc růst na téměř kterémkoli typu půdy a v jakýchkoli podmínkách, jsou dokonce mrazuvzdorné. Konopí pro pěstování potřebuje poměrně málo vody a nevyžaduje téměř žádná hnojiva či chemikálie k tomu, aby rostlo zdravě a bez škůdců.

Konopný toaletní papír

Stonky konopí mohou být po rozdělení na vlákno a pazdeří využity na řadu různých produktů, na jejichž výrobu se dnes vytěžuje dřevo. Pozitivní je, že zpracováním konopí dlouhodobě uložíme oxid uhličitý a zabráníme jeho okamžitému návratu zpět do atmosféry (tzv. CCS, Carbon Capture & Storage). Z vlákna konopí lze vyrobit papír nebo tepelná izolace. Z pazdeří se dá dělat konopný beton a vláknité desky, které je možné použít ve stavebnictví nebo nábytkářství. Zajímavou alternativou by mohl být toaletní papír vyrobený z konopí, jelikož světová denní spotřeba toaletního papíru se rovná 27 tisícům pokácených stromů. Konopí je vhodnou náhradou za dřevo také proto, že jeho vlákno je odolnější a může být recyklováno častěji než dřevní vlákno. Z jednoho hektaru konopí vznikne každý rok 4x více celulózových vláken než z jednoho hektaru lesa za celou dobu jeho existence, a to bez poškozování životního prostředí při sklizni. Konopí tak navíc umožňuje přirozenou obnovu lesů. Lze jej mimo jiné využít k výrobě paliva, které je energeticky bohaté a levné na výrobu. K tomuto účelu dnes slouží hlavně ropa, která má negativní vliv na nárůst emisí skleníkových plynů, zejména v důsledku spalování fosilních paliv. Fosilní paliva jsou dnes v přírodě už téměř vytěžena a svět za ně naléhavě potřebuje najít náhradu.

Průmyslová revoluce konopí

Pokud by konopí nahradilo ropu a dřevo v použití jakožto paliva, stavebních a papírových výrobků, mělo by to ještě větší pozitivní vliv na naše prostředí a globální oteplování a tato náhrada by byla více než dlouhodobě udržitelná. Je tedy na čase přestat vnímat konopí negativně, ať už ve smyslu společenském či politickém, a začít se soustředit na jeho pozitivní vlastnosti, protože se může brzy ukázat jako zásadní prostředek boje proti globálnímu oteplování.

#hempinside #responsiblesociety #industrialhemprevolution

White Hemp T-shirt

Načítám další články...