Choose your location | Vyberte svoji lokaci

MužiŽeny O nás Filter
Jazyk stránky je

Ceny jsou uvedeny v

Chcete zjistit více o Bohempii a konopí?
Nebo nás chcete kontaktovat?

– Jak chodit v barefoot botách? –

21. 3. 2021

Široká nabídka barefootových modelů a vzrůstající povědomí a zájem společnosti i tento způsob obouvání přejí návratu člověka k přirozené chůzi. Jak se ale k přirozenosti chůze vrátit po letech, kdy byly nohy nuceny (ne)pracovat jiným způsobem? Na co si dát pozor a jak projít touto změnou bez úhony?

 

AUTOMATICKÉ? BOHUŽEL…

Pokud nemá naše tělo nějaké závažné onemocnění, chodit zvládáme nějakým způsobem všichni. I v případě, kdy noha nemá ideální podmínky k práci, si s tím adaptační mechanismy těla poradí. Takový způsob chůze ovšem nelze označit za přirozený. Jelikož se neideální návyky v chůzi častým opakováním zafixují, je přechod na barefoot obuv v dospělosti daleko náročnější. Odlišné je to u malých začínajících chodců. Pokud malé děti chodí v barefoot od prvních krůčků, fixují si tím rovnou správné návyky a celý proces probíhá hladce. Bylo by proto chybou se domnívat, že se tělo v dospělosti pouhým přezutím do barefoot boty na vše automaticky rozvzpomene. Je naprosto zásadní nohu na tuto situaci předem připravit a během bosé chůze sledovat, jak se noze práce v nových podmínkách daří. V případě pečlivé přípravy a náročnosti úměrné momentálním možnostem konkrétního chodidla jsou splněny všechny podmínky kúspěšnému přechodu z konvenční na barefoot obuv.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

Pokud není chodidlo dostatečně připravené na zátěž přicházející s bosou chůzí a nachází se dle Clary Lewitové ve stadiu spící nohy, kdy nedokáže dobře vnímat. Pokud z nohy není zprostředkováno dobré vnímání, není adekvátní ani zpětná vazba realizovaná prostřednictvím svalů. Spící noha v této situaci neupozorní na blížící se nebezpečí včas. V tom případě hrozí poranění nohy o ostrý předmět, její podvrtnutí nebo dlouhodobé přetížení chodidla, kolen, kyčlí či páteře nárazy z nešetrného dupání [2, 4]. Jak probouzet nohu a připravit ji na bosou chůzi se dozvíte v článku a videu Jak zvládnout přechod na barefoot obuv.

Spousta začátečníků si při chůzi v barefoot obuvi brzy uvědomí tvrdý dopad na patu. To se děje i v konvenční obuvi, nicméně tlustá podrážka do jisté míry tyto signály tlumí a do mozku se tak dostane jen jejich zlomek. Z dlouhodobého hlediska je taková situace ohrožující a zodpovědná za mnoho potíží s klouby, šlachami a svaly [1]. Na tvrdém dopadu na patu se podílí dva faktory – příliš dlouhý krok a neaktivní prsty v odkazu. Řešení, které se nabízí, je jednoduše přestat dupat na patu. To ovšem funguje pouze ve chvílích, kdy na tuto korekci aktivně myslíme. Vědomá korekce selhává, pokud se soustředění tříští na více činností, navíc je to velmi fyzicky i psychicky vyčerpávající proces. Daleko spolehlivější je použít konečky prstů pro aktivní odraz. Tento způsob odrazu zajistí změnu švihové fáze chůze a noha poté dopadá na podložku větší plochou a měkčeji [3]. Přirozeně se tím zkrátí i délka kroku, která k optimálnímu kontaktu nohy se zemí přispívá také.

SPECIFIKA CHŮZE NABOSO

Při chůzi naboso se spontánně zkrátí krok. V barefoot botách toho lze řízeně dosáhnout tak, že chodidlo budeme klást spíš pod sebe než před sebe. Vyhneme se tak dupání na patu a dovolíme tělu vést kvalitní odpružení z plosky nohy, eventuálně následně i z kolene. Důležité je v barefoot botách alespoň zpočátku nespěchat [3]. Tradičně totiž ve spěchu krok prodloužíme a tím pádem noha nemůže dopadat jinak než na patu. Když je nutné spěchat, je výhodnější zvýšit množství kroků

(Pokračování textu…)

– Jak zvládnout přechod na barefoot – Barefoot Academy –

14. 3. 2021

Přechod na barefoot obuv v dospělosti je proces, který není samozřejmý. Opatrným postupným zatěžováním s respektem k vlastnímu tělu a jeho signálům jím však lze projít bez újmy. Jak konkrétně postupovat a na co si dát pozor, abychom tělu neudělali medvědí službu? Jak číst signály našeho těla, poznat ty závažné a reagovat na ně?

(Pokračování textu…)

Načítám další články...