Proč byste si měli oblíbit výrobky z technického konopí?

Technické konopí člověk používá již téměř 10.000 let a je možné z něj vyrobit více než 20.000 různých produktů. V posledních desetiletích bylo nicméně navzdory svým úžasným funkčním vlastnostem upozaděno nejen díky své sestře konopí setému – tedy marihuaně, ale hlavně díky různým lobbystickým tlakům. Hlavním cílem značky Bohempia je vrátit konopné produkty do každodenního lidského života a používání. Proč? Protože bavlna vás nezahřeje…

Jak je to s konopím v textilním průmyslu?

Z technického konopí je možné lokálně v Evropě i České republice vyrábět kvalitní boty, oblečení a doplňky (například opasky, batohy nebo ponožky). Technické konopí přináší do oblečení a obuvi ty vlastnosti, které se moderní doba snaží nahradit novými technologiemi. Tyto technologie ale ve většině případů přinášejí výrazně zvýšenou zátěž pro životní prostředí. Navzdory tomu konopí je rostlina pěstovaná a zpracovávaná v našich klimatických podmínkách bez jakékoli zátěže.

Konopí je vysoce funkční přírodní materiál ceněný především pro antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Navíc má konopí přirozené termoregulační schopnosti – to znamená, že v létě chladí a v zimě hřeje. Konopné vlákno saje až čtyřikrát více vlhkosti než jiné materiály, snižuje tím tedy problem souisející s nadměrným pocením. Konopí pohlcuje 95 % UV záření a díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahuje moly. Konopné vlákno je velmi pevné a díky tomu mají výrobky z něj delší životnost. Navzdory tomu je to materiál prodyšný a na dotek měkký a příjemný.

 

Jak a kde se technické konopí pěstuje?

Hlavní environmentální pozitiva jsou v oblasti pěstování konopí v porovnání s bavlnou, která je dnes často používaným materiálem na výrobu oblečení. Bavlna je nejvíce zatěžující zemědělskou plodinou – pěstuje se na cca 3 % zemědělské půdy, ale spotřebovává téměř 30 % agrochemie, tj. hnojiv.

Konopí má na jednotku plochy až 4 x větší výtěžnost vlákna než bavlna – vypěstuje se ho zkrátka vice na menší ploše. Konopí spotřebuje o více než polovinu méně vody pro zavlažování a o 95 % méně chemických hnojiv (herbicidy, pesticidy, insekticidy a hnojiva) než bavlna.

Konopí také díky své nenáročnosti při pěstování a svým hlubokým kořenům pomáhá revitalizovat vyčerpanou zemědělskou půdu. Kořeny konopí jdoucí do hloubky až jednoho metru rozrušují půdu a umožňují tak přístup vláhy a živin do větších hloubek půdy. Konopí má obrovský rekultivační potenciál díky své schopnosti odstraňovat z půdy těžké kovy a podle nových studií také radioaktivitu.

Na rozdíl od bavlny může být konopí pěstováno v našich klimatických podmínkách a tak není nutný jeho dovoz. Tím se snižují náklady na dopravu i velká zátěž našeho životního prostředí.